1927/790
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Kuglen” Pendel med skærme af hvidlakeret metal. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 60.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Buler. To skruer mangler ved øverste skærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. juli 2019
Vurdering
Hammerslag