895/​53

Antal Neogrady (f. Galsa 1861, d. Alag 1942, Ungarn)

En ung kvinde plukker vilde markblomster. Sign. Neogrady A. Olie på lærred. 100×151.

Antal Neogrady var ungarnsk maler, der bl.a. studerede i München. Han var virksom i Budapest, hvor han underviste og hvor han udstillede.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, 9. juni 2020

Vur­dering

40.000–50.000 kr.

Hammerslag