Antal Neogrady (f. Galsa 1861, d. Alag 1942, Ungarn)
En ung kvinde plukker vilde markblomster. Sign. Neogrady A. Olie på lærred. 100×151.
Antal Neogrady var ungarnsk maler, der bl.a. studerede i München. Han var virksom i Budapest, hvor han underviste og hvor han udstillede.
Malerier, 9. juni 2020