2434/​197

Japansk cloisonné fad, dekoreret i farver med blomster, i metal montering med rester af forgyldning rigt støbt med blad ornamentik og gennembrudt hævet kant, på fire fødder med panterhoveder. 19. årh. L. mellem hanke 51,5 cm. H. 15,5 cm.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Cloisonné med nogle afslag, bunden meget slidt.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. august 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag