921/​376

Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)

“Forårsdag i haven”, ca. 1912. Usign. Olie på compoboard. 70×60.

Udstillet: Den Frie Udstilling, København, 1913, kat. nr. 88. Udstillet: Baltiske Udstilling, Malmø, 1914, kat. nr. 2386. Udstillet: “Harald Giersing MIndeudstilling”, Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 135. Proveniens: Kunsthandler M. Arnbak, København. Proveniens: Direktør Aage Dyssegaards samling. Proveniens: Bruun Rasmussen Kunstauktioner, auktion 247, København, 18. marts 1970, kat. nr. 110, gengivet side 41. Proveniens: Tømmerhandler Knud Larsen.

Moderne malerier, 11. juni 2024

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK