Thorvald Bindesbøll (f. København 1846, d. sst. 1908)
En samling på seks møbelskitser over spisestue- og dagligstuemøbler samt møbler til sovekammer, blyant på kraftigt papir. Delvist kolorerede. Alle betegnede og sign. Thorvald Bindesbøll Jan 1881. Hertil håndskrevet brev til modtageren af skitserne, denne også sign. Thorvald Bindesbøll. Uindrammede. Bladstørrelse 20,5×25,2. (7)
Nogle håndteringsmærker, pletter, ridser samt en skitse med revne i papiret.
Mod. kunst & design (udskudt), 27. november 2014
19 bud