2415/​26

Dansk fladlåget renaissance standkiste af egetræ, front prydet med skæringer anno 1593, sider med håndtag af jern. 16. årh. H. 67,5. B. 167. D. 58.

Brugsslitage. Ridser og mærker. Revner i træet. Senere ben og læddike.

Ældre malerier, møbler og varia, 8. april 2024

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag