Eugenio Alvarez Dumont (f. Tunis 1864, d. Buenos Aires 1927)
Parti fra en havn i Bretagne. Sign. Eugenio Dumont. Olie på lærred monteret på træ. 27×22.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 1135, 2011 nr. 1107. Bruun Rasmussen auktion 1526, 2015 nr. 96.
Afskalninger langs øverste kant. Minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning. Retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 28. september 2020