2050/770
Eigil Jensen (f. 1917, d. 2002)
Seks lave lysestager på tresidet fod af sterlingsølv. Ciseleret med bladmønstre og dekoreret med emalje i forskellige farver. Udført og stemplet hos A. Michelsen. Samlet vægt 278 g. H. 2,5. Diam. 6,3. Lystyllers indv. diam. 1,2. (6)
Let brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag