1643/​1559

Lille svensk empire vægur af træ, udskåret i form af lyre med forgyldte bronze ornamenter, hvid skive med arabertal og nøgleoptræk, forgyldt spindelgangsværk signeret Jacob Kock Stockholm, No. 684. H. 35 cm. B. 19 cm.

Der garanteres ikke for funktionaliteten. Lyrekasse med manglende ornament samt flyttet ornament. Bagside med revner og borede huller. Skive med afslag samt manglende monteringssøm, værk med manglende indikator-pil.

Varia, 27. oktober 2016

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK