Dansk Barok dragkiste af egetræ. Sjælden flot model med ligeknækket front og sider, base rigt udskåret rocaille og kæmning. Sider med bæregreb. 18. årh. H. 116. B. 122. D. 57.
Afslag. Venstre bagben med afslag (løsdel medfølger). Revner i træet. Møblet er todelt. Patina. Ingen nøgle.
Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020
18 bud