En samling mindre kinesiske skåle og vaser, dekoreret i bl.a. celadon, to med formstøbt dekoration i form af bladværk, nogle i stil med “Ge ware” med krakelé. Qing, 1644–1912. H. 3,5–14 cm. (8)
Proveniens: Dansk privatsamling baseret på to generationers ophold i Kina 1885–1945.
Asiatisk og islamisk kunst, 2. december 2020