2440/918
Knud Færch (f. Brønderslev 1924, d. Sorø 1992)
“Rodello”. Et par lænestole af hvidlakeret træ, løs hynde med rosa uld. Udført hos Källemo, Sverige. 1970'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds og pletter.
Vurdering
800557 |