Bestik af sølv og sterlingsølv. Mestre Guðlaugur A. Magnússon, E. J. Houlston, Sheffield m.fl. Island, England m.m. 20. årh. Vægt ekskl. dele med stål samt glasindats ca. 1602 gr. L. 4,5–25,3. (68)
Bestående af 16 kagegafler, 26 kaffeskeer, 2 middagsskeer, middagsgaffel, strøske, 2 sukkerskeer, serveringsske, 3 større og mindre serveringsspader, middagskniv, pålægsgaffel, citrongaffel, juleske 1959, 2 saltskeer, smørkniv, mokkaske med emalje, sukkertang, æggebæger, saltkar med indsats af blåt glas, servietring, fiskekniv, fiskegaffel, teske og lille gaffel L. 10,5 cm.
Kaffeske af sølvplet medfølger.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Delvist graveret.
Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 23. december 2019
14 bud