Jozef Teodor Mousson (f. Högyesz, Ungarn 1887, d. Trencin, Slovakiet 1946)
Krukkesælgere på en markedsplads. Sign. Mousson. Olie på lærred. 75×60.
Proveniens: Danmarks gesandt i Canada Georg Holler (1886–1961). Herefter nedarvet til dennes søn legationsattaché ved den danske ambassade i Canada Svend Aage Holler (1922–2005) og dennes hustru Else Holler (1919–2020) indtil i dag.
Malerier og tegninger, 21. september 2021