2132/​197

To kinesiske røgelseskar af bronze, hanke støbte i form af maskaroner, den store ciseleret på siden Li Xian Shi. Med stande (den lille passer ej). 20. årh. Vægt røgelseskar 684 g. og 3140 g. Diam. inkl. hanke 20–26 cm. (4)

Fremstår med alders- og brugsslitage.

Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021

Vur­dering

6.000 kr

Hammerslag