1846/683
Sven Palmqvist (f. 1906, d. 1984)
“Kraka”. To vaser samt to skåle af klart glas, hhv. indlagt med blå og gul netmønster og luftbobler samt slør. Alle sign. Udført hos Orrefors, heraf én vase med original etiket herfra. H. 5–20,8. (4)
Nogle mindre overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 13. november 2018
Vurdering
Hammerslag
11 bud