2142/​680

Walter Adolph Georg Gropius (f. Berlin 1883, d. Cambridge, Massachusetts 1969)

Dele til testel samt en skål af porcelæn. Testel med påtrykt regnbuedekor samt sølv-metallic glasur. Testel udført og stemplet hos Rosenthal, Germany. Tekande mrk. Rosenthal Galerie 81/200. Skål udvendigt med sølv-metallic krakeléglasur. Indvendigt med mat sort glasur. Stemplet Rosenthal, Germany, Studio-line. H. 8,3. Diam. 16,5. (10)

Bestående af: 1 tekande med indvendig tesi, 6 tekopper med underkopper, 1 flødekande med låg, 1 sukkerskål med låg, 5 kagetallerkner.

samt

1 skål af andet design.

Plastikposer med påtrykt “Rosenthal” logo medfølger til testel. Flødekande med større skade på hank.

Moderne kunst og design, 19. oktober 2021

Vur­dering

1.500–2.000 DKK

Hammerslag

1.250 DKK

11 bud

1.250 DKK
(Autobud) 1.200 DKK
1.150 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
950 DKK
900 DKK
850 DKK
800 DKK
750 DKK