Walter Adolph Georg Gropius (f. Berlin 1883, d. Cambridge, Massachusetts 1969)
Dele til testel samt en skål af porcelæn. Testel med påtrykt regnbuedekor samt sølv-metallic glasur. Testel udført og stemplet hos Rosenthal, Germany. Tekande mrk. Rosenthal Galerie 81/200. Skål udvendigt med sølv-metallic krakeléglasur. Indvendigt med mat sort glasur. Stemplet Rosenthal, Germany, Studio-line. H. 8,3. Diam. 16,5. (10)
Bestående af: 1 tekande med indvendig tesi, 6 tekopper med underkopper, 1 flødekande med låg, 1 sukkerskål med låg, 5 kagetallerkner.
samt
1 skål af andet design.
Plastikposer med påtrykt “Rosenthal” logo medfølger til testel. Flødekande med større skade på hank.
Moderne kunst og design, 19. oktober 2021
11 bud