Wilhelm Freddie (f. København 1909, d. sst. 1995)
“Kagernes Landskab”. Sign. Freddie, marts 1946; sign. og dateret med titel på bagsiden. Olie på masonit. 27×35.
Udstillet: “Sommerutställning”, Galerie S:t Lucas, Stockholm, 21/5–30/6 1946, kat. nr. 24 med titlen : “Tårtornas landskab”.
Reference til udstilling er venligst stillet til rådighed af Birger Raben-Skov, København.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018