2103/​61

Oscar Björck (f. Stockholm 1860, d. sst. 1929)

“Skål!”. Munter skålende musikant med guitar. Sign. Oscar Björck 1883. Olie på lærred. 134×99.

Udstillet: Herning Kongrescenter, “Skagen i Herning”, 2002 nr. 42.

Bruun Rasmussen auktion 682, 2000 nr. 1486 og 795, 2008 nr. 536. Det morsomme billede af den muntert skålende guitarspiller stammer fra 1883. Inspirationen fra Skagen er her måske ikke tydeligst. Farveholdning og motiv leder nærmere tankerne hen på den hollandske maler Frans Hals og dennes genreprægede typeskildringer. Men også Skagensmalerne arbejdede indledningsvist med en mørkere palet og Björcks friske hurtige penselføring giver impressionistiske mindelser. Björcks evne for indlevende menneskeskildringer kan i høj grad aflæses af billedet, og det var netop som portrætmaler Björck gjorde sig særligt bemærket i sit hjemland, hvor han fra 1888 og frem til sin død var fast bosiddende i Stockholm.

Mærker efter blændrammen synlige på forside af lærredet. Et lille stødmærke med minimale afskalninger. Krakelering af forskellig grad. Enkelte retoucheringer og minimale afskalninger primært langs kanter.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. januar 2021

Vur­dering

20.000–30.000 kr.

Hammerslag

16.000 kr.

16.000 kr.
15.500 kr.
15.000 kr.