2422/​506

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 80”. Daybed med stel af matforkromet stål. Finérplade af grålakeret træ. Løs hynde betrukket med dybthæftet patineret brunt skind. Formgivet 1955. Udført og mærket hos Fritz Hansen, 2008. H. 32. L. 190. B. 82.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag 1999, s. 51 og 104–105.

Let brugsslitage. Patineret skind med nogle pletter.

I Aarhus
Vur­dering

70.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?