Anna Sophie Petersen (f. København 1845, d. sst. 1910)
Gårdeksteriør med to pigebørn i solskinnet. Sign. ASP. Olie på lærred. 49,5×60.
Anna Sophie Petersen var en af de få kvinder i sin samtid, der fik en rigtig maleruddannelse. Hun begyndte på tegne- og kunstindustriskolen for kvinder, hvorfra hun dimitterede i 1880. I 1880'erne tog hun på studieophold i Rom og senere til Bretagne og Paris, hvor hun modtog undervisning hos Jean-Jacques Henner (1829–1905). I 1890 blev hun optaget på Kunstakademiets Kunstskole for Kvinder.
I begyndelsen koncentrerede hun sig om figurmaleriet og portrættet, men begyndte efterhånden mere og mere at male almuen og opnåede anerkendelse som en stor realist i stil med L. A. Ring. Hun var en usædvanlig kvinde, der omgikkes tidens moderne kunstnere og deltog i mange udstillinger i både ind- og udland. En god ven var J. F. Willumsen, som Anna Sophie Petersen rejste til Spanien med. De to forblev venner hele livet.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 8. maj 2023