Ruth Smith (f. Vágur, Suduroy 1913, d. sst. 1958)
Ekspressiv himmel. Sign. Ruth Smith 56. Blyant på papir. Lysmål 27,5×33.
Proveniens: Hidrører direkte fra kunstnerens familie.
Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet. Enkelte minimale syrepletter.