2438/​697

Karl Schrøder (f. Brøderup Højskole 1870, d. Lillerød 1943)

Armstol med stel af bejdset og laseret bøg, udspændt i sæde og ryg med søgræs. Udført og mærket hos Fritz Hansen. Model 1462. 1930–40'erne.

Litteratur: Fritz Hansen produktkatalog 3808 fra 1938.

Stand

Fremstår med alders- og brugsslitage. Nogle ridser og mærker.

Auktion

Moderne kunst og design, 17. september 2024

Kategori
Vur­dering

6.000 DKK

Solgt

Hammerslag

7.000 DKK  

16 bud

Tidspunkt Byder Bud
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
5.500 DKK
(Autobud) 5.000 DKK
4.800 DKK
(Autobud) 4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK