Mogens Balle (f. København 1921, d. Asmindrup 1988)
Komposition, ca. 1959. Sign. MB. Olie på lærred. 72×100.
Litteratur: Henning Smidths fortegnelse over Mogens Balles værker, www.smidth.dk/balle, kat. 1959–022.
Malerier, grafik & fotografier, 27. september 2017