Beate Andersen (f. København 1942)
Cirkulær skål af stentøj dekoreret med lyseblå glasur. Øverste kant samt yderside med brunglaseret geometrisk mønster. Sign. Beate 1987. Unik. H. 16. Diam. 27,5.
Almindelig brugspatina, herunder enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
30 bud