2004/​780 Beate Andersen: Cirkulær skål af stentøj dekoreret med lyseblå glasur med brunglaseret geometrisk mønster. H. 16. Diam. 27,5.

Be­skriv­el­se

Cirkulær skål af stentøj dekoreret med lyseblå glasur. Øverste kant samt yderside med brunglaseret geometrisk mønster. Sign. Beate 1987. Unik. H. 16. Diam. 27,5.

Almindelig brugspatina, herunder enkelte ridser og mærker.

Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020

Kunstner

Beate Andersen (f. København 1942)

Vur­dering

2.000–2.500 kr.

Hammerslag

3.800 kr.

30 bud

(Autobud) 3.800 kr.
3.600 kr.
3.400 kr.
(Autobud) 3.200 kr.
3.200 kr.
(Autobud) 3.000 kr.
2.900 kr.
2.800 kr.
2.700 kr.
2.600 kr.
2.500 kr.
2.400 kr.
(Autobud) 2.300 kr.
2.200 kr.
(Autobud) 2.100 kr.
2.000 kr.
(Autobud) 1.950 kr.
1.900 kr.
(Autobud) 1.850 kr.
1.800 kr.
(Autobud) 1.750 kr.
1.700 kr.
(Autobud) 1.650 kr.
1.600 kr.
1.550 kr.
(Autobud) 1.500 kr.
1.450 kr.
1.100 kr.
1.050 kr.
1.000 kr.