2409/​549

Hans Richter (f. Berlin 1888, d. Locarno 1976)

“Free Form Variation”. Sign. Hans Richter 66. Kul og collage på papir monteret på lærred. 41×34.

Litteratur: Hans Richter af Hans Richter, Edited by Cleve Gray in 1971. Lignende illustration s. 179. Proveniens: Hans Richter's Connecticut Private samling, estate inv. nr. 86.

Undersøgt i ramme. Papiret er gulnet.

Moderne kunst og design, 27. februar 2024

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag