2446/510
Kähler (d. 1900, Keramikværksted, Næstved)
Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
To vaser af lertøj dekoreret med uranglasur. Sign. HAK. Udført hos Kähler. H. 18,5–19. Diam. 13–18. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Afslag og afskalinger i glasur langs begges fodrand. Brugstegn og smuds indvendigt.
Vurdering
Hammerslag
15 bud