Joakim Skovgaard, 20. årh.s første halvdel
Susette Holten Skovgaard, 20. årh.s første halvdel
Joakim Skovgaard (f. København 1856, d. sst. 1933) og Susette Holten Skovgaard (f. København 1863, d. sst. 1937): Kuperet kystlandskab. Sign. med Susettes monogram 1930. Yderligere betegnet verso “Bror & Søster Joakim Skovgaard Susette Holten”. Olie og bly på træ. 26×32.
Udstillingsetiket på bagsiden, hvorpå begge kunstnernavne er skrevet.
En hårfin revne i venstre side.
Ældre malerier og møbler, 29. april 2019