Paul Fischer (f. København 1860, d. Gentofte 1934)
En murersvend med sin murerspand. Sign. Paul Fischer. Olie på træ. 43×21.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 538, 1990 nr. 625, afbildet side 228 og Bruun Rasmussen auktion 602, 1994 nr. 250.
Mindre krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 29. november 2021
24 bud