2120/​49

Friedrich Georg Weitsch (f. Braunschweig 1758, d. Berlin 1828)

Portræt af Christian Philipp Fischer (1763–1828). Læge og hofråd i Hildburghausen. Usigneret. 70×60.

Hildburghausen er hovedby i Landkreis Hildburghausen i det sydlige Thüringen i Tyskland.

Følgende oplysning tilføjet d. 18. februar 2021: Den portrætterede er forhenværende overinspektør ved Den Kongelige Kobberstiksamling på Statens Museum for Kunst, kunsthistoriker Erik Fischers (1920–2011) farfars farfar.

Lærredet er dubleret og vokset. Krakeleringer. Retoucheringer samt reparationer.

Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.500 DKK

9.500 DKK
(Autobud) 9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK