Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
Olaf Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1896, d. 1969)
Tre mindre skåle samt en fuglefigur af stentøj. En rund skål dekoreret med lysegrå og lyseblå glasur. Sign. E.St.N., Saxbo, Denmark 54. H. 4,5. Diam. 11. En firesidet skål dekoreret med grønblå glasur. Sign. E.St.N., Saxbo, Denmark 4 66. H. 3,4. L. 9,4. B. 9,2. En rund skål dekoreret med grøn glasur med brunsort spættet overflade. Usign. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark, 86 9. H. 4,9. Diam. 11,8. Natravn dekoreret med brune glasurer. Sign. O.St.N., udført og stemplet hos Saxbo. H. 8,5. L. 24,5. (4)
Proveniens: Hidrører fra Eva Stæhr-Nielsen og Olaf Stæhr-Nielsens egen samling.
Natravn med reparation på hale. Rund skål med lysegrå og lyseblå glasur; lille afslag på ydersiden af øverste kant. Firesidet skål med grønblå glasur; øverste kant med yderst minimalt afslag.
Moderne kunst og design, 20. januar 2015
12 bud