Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5/5”. Tidlig pendel med bajonetfatningshus af forniklet metal. Over- og defekt mellemskærm af etlags opalglas. Underskærm af flerlags opalglas. Stemplet Pat. Appl. Udført hos Louis Poulsen 1926–1928.
Alders- og brugsslitage. Mellemskærm defekt med stort afslag og gennemgående revne. Støbte ben med reparation, senere skruer og nitter. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
17 bud