Armstol af sortlakeret ask. Sæde, ryg og armlæn betrukket med sort patineret skind. Formgivet 1959. Model 4305. Udført i 1965 hos Fritz Hansen, med papir etiket.
Stolen blev præsenteret på Københavns Snedkerlaugs udstilling på Kunstindustrimuseet i 1959 hos snedkermester Arne Poulsen. Efterfølgende i produktion hos Fritz Hansen.
Litteratur: Grete Jalk [Red.]. “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bind 4, side 100–101.
Litteratur: Mobilia 1959, 1961 og 1965.
Litteratur: Fritz Hansen katalog 1963, side 90.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds, krakeleringer og huller i sæde. Porøst skum.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
17 bud