900/​139

Tycho Brahe (f. Skåne 1546, d. Prague 1601, Astronomer and alchemist)

Epistolarum astronomicarum libri […]. Francofurti apud Godefridum Tampachium 1610. 3.oplag. (Kolofon: Uraniburgi, Ex Officina Typhographica Authoris, 1596). 4to. 176 blade. Med kobberstukket portræt indsat efter titelblad. (40),309, (1) (Errata + Kolofon). Med 3 diagrammer, 5 træsnit illustrationer af Brahes observatorium, hvoraf 2 er helsides, et træstukket kort samt stort træsnit på sidste blad. Flere blade med forstærkninger og reparationer. Indb. næsten samt. hellæder med blindtrykte permer, mangler spænder. I kassette med prægning af Tycho Brahe på forperm. Vedlagt kvittering fra Rosenkilde og Bagger.

Thesaurus 256; Lauritz Nielsen: Tycho Brahes Bogtrykkeri, p. 71; Bibl. Danica II: 61.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

42.000 DKK