Frederik (Frits) Guldbrandsen (f. Frederiksberg 1867, d. København 1935)
Interiør fra Grosserer Julius Hertz' (1842–1920) stue. Sign. F. G. 91. Olie på lærred. 55×43.
Udstillet: Charlottenborg 1891 nr. 155.
Proveniens: Grosserer Julius Hertz (1891).
Mindre krakeleringer samt mindre område med let skrøbelige malinglag og en minimal afskalning. Behov for rensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. oktober 2024
12 bud