2003/​686

Nico Koster (f. 1940)

John Lennon and Yoko Ono i værelse 902 Hilton, Amsterdam 1969. Sign. N. Koster, 10/20. Inkjet print på Fujifilm papir. Lysmål 50,5×36,5. (2)

I 1969 holdt John Lennon og Yoko Ono to såkaldte “Bed-Ins for Peace”, som en ikke-voldelig protest mod Vietnam Krigen. Nærværende fotografi er del af en fotoserie med 24 motiver, udgivet 40 år efter begivenheden. Negativerne havde været forsvundet, men blev fundet af Nico Kosters datter, hvilket blev anledning til at udgive serien.

Proveniens: Galerie Moderne, Silkeborg, 2009.

Bogen “Room 902” medfølger.

Undersøgt i ramme. Bladet hænger skævt i passepartouten, ellers intet at bemærke.

Moderne kunst og design, 14. januar 2020

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK

(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
6.000 DKK