Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
Portræt af skribent og kvindesagsforkæmper Margrethe Lehmann (1846–1918). Sign. C. Bloch 1866. Olie på lærred. 111×72.
Margrethe Lehmann, datter af politikeren Orla Lehmann, var skribent og dybt involveret i kvindesagen. Efter sit andet ægteskab (med den norske journalist, Erik Vullum), blev hun en aktiv kvindesagsforkæmper i Norge.
En detalje fra nærværende værk pryder forsiden af biografien “En Frigørelseshistorie, Margrethe Vullum, 1846–1918” af Hanne Engberg, udgivet 1994.
Enkelte minimale indtrykninger med minimale afskalninger og minimale retoucheringer. Mindre krakeleringer. Behov for let overfladerensning og opstramning.
Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021