Myre Vasegaard (f. 1936, d. 2006)
Vase af stentøj modelleret i kantet form og med cirkulær munding. Dekoreret med olivinglasur. Sign. monogram for Myre Vasegaard samt værkstedsmonogram, A222. Unik. H. 16,5. B. 16,5. D. 12,5.
Almindelig brugs- og alderspatina, herunder ridser og mærker. Side med enkelte dybere ridser.
Moderne kunst og design, 30. april 2024