Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
Slædekørsel. Usigneret. Pen og vandfarve på papir. Lysmål 8,5×15.
Proveniens: Kunsthandler Christian Larsen. Kunstmaler Louis Ehlers. Kunsthandler Emil Wang. Winkel & Magnussen auktion 334, 1946 nr. 367. Bruun Rasmussen auktion 446, 1983 nr. 477.
Monteret i passepartout. Papiret er lidt gulnet. Misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 9. august 2021