2021/​107

Fransk kaminur af grøn onyx med figur af brunpatineret zink efter Auguste Moreau i form af ung pige. Figuren sign. Auguste Moreau. 19. årh.s slutning. H. 55. B. 28. D. 16.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion. Optræksnøgle og Pendul medfølger. Figuren har pletter i ansigtet.

Ældre malerier, møbler og varia, 18. maj 2020

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK