2031/666
Richard Manz (f. 1933, d. 1999)
To bordskåle af stentøj, indvendig dekoreret med grånistret glasur. Den ene stemplet R. Manz, Knabstrup Atelier, den anden mærket 1609 3–5x. H. 10 og 12. Diam. 24 og 29. (2)
Lille skål med hårrevne i glasuren. Enkelte ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag