2139/118
Ubekendt maler, 19. årh.
Skibsportræt af skibet “Hoffnung”. Usignerets. Betegnet “Hoffnung von Arnis, Capt. Chr. Andresen 1864”. Gouache og pen på papir. Lysmål 35×49.
Undersøgt i ramme. Fugtpletter. Papiret er gulnet.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag