2438/982
Grete Jalk (f. 1920, d. 2006)
Skammel med stel af stål. Cirkulært sæde betrukket med sort skind. Udført hos Fritz Hansen, 1960'erne. H. 38. Diam. 60.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. To stropper til dybthæftning mangler. Skind med krakeleringer og afskalninger. Skum porøst.
Moderne kunst og design, 17. september 2024
Vurdering
Hammerslag