Olaf Rude (f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957)
“Markfelter”, Bornholm. Sign. Olaf Rude 32. Olie på lærred. 98×132.
Udstillet: “Olaf Rudes retrospektive udstilling”, Charlottenborg, København, 1945. Udstillet: “Olaf Rude. Retrospektiv” Storstrøms Kunstmuseum, Nordjyllands Kunstmuseum, Bornholms Kunstmuseum, marts-oktober 2005, nr. 51.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
18 bud