2445/​1151

Otte allianceringe af 14 og 18 kt. hvidguld og sølv henholdsvis prydet med talrige facetslebne rubiner, safirer og smaragder og carreslebne lyserøde og grønne turmaliner. B. ca. 3 mm. Str. 52–55. (8)

To æsker medfølger.

En smaragdring er af sølv. Turmalinringe er af 18 kt. hvidguld. Fem ringe er af 14 kt. hvidguld.

Fremstår med alders- og brugsslitage. En turmalin mangler og flere turmaliner fremstår med afslag.

I Lyngby

Smykker ▸ Ringe

Vur­dering

4.000–6.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

14 bud

1104409 5.500 DKK
283030 (Autobud) 5.000 DKK
896810 5.000 DKK
283030 (Autobud) 3.800 DKK
896810 3.600 DKK
283030 3.400 DKK
846622 (Autobud) 3.200 DKK
283030 3.000 DKK
846622 (Autobud) 1.750 DKK
283030 1.700 DKK
846622 1.650 DKK
1084867 1.600 DKK
1088246 1.550 DKK
896810 1.500 DKK