2050/​778

Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)

Theservice af stentøj, dekoreret i turkis glasur. Bestående af thekande med hank af rattan nr. 63, sukkerskål nr. 56, flødekande nr. 55, marmeladekrukke nr. 59, skål nr. 86 og asiet med indridset grenmotiv nr. 34. Flere dele sign. E. St. N. Udført hos Saxbo. H. 2,5–13. (6)

Flødekande nr. 55 med kanthak. Skål nr. 86 3. sortering, med større reparation og mindre afslag på kant samt revne i bunden. Asiet nr. 34 med kanthak. Brugsslitage. Minimalt afslag på underside af låg til marmeladekrukken.

Moderne kunst og design, 8. december 2020

Vur­dering

4.000–5.000 DKK

Hammerslag

2.700 DKK
(Autobud) 2.600 DKK
2.600 DKK
2.500 DKK