1731/​1519

Osmannisk bæltespænde af forgyldt metal i form af to gennembrudte rondeller, prydet med koral og blå emalje. Sandsynligvis Grækenland, 19. årh. L. 33 cm.

Alders og brugsslitage, nogle bøjede hjørner eller tilretning af bagside. Ridser. Nogle koraler knækkede. Emalje slidt.

Varia, 3. august 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
8.000 DKK