1731/1519
Osmannisk bæltespænde af forgyldt metal i form af to gennembrudte rondeller, prydet med koral og blå emalje. Sandsynligvis Grækenland, 19. årh. L. 33 cm.
Alders og brugsslitage, nogle bøjede hjørner eller tilretning af bagside. Ridser. Nogle koraler knækkede. Emalje slidt.
Varia, 3. august 2017
Vurdering
Hammerslag