2442/507
Dansk snedkermester
Barskab af nøddetræ med sko af messing. Front med to jalousilåger, indvendigt med hylder, spejl og belysning. Udført og udgået hos Illums Bolighus, 1950'erne. H. 126,5. L. 111,5. D. 42.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker, hak og afslag. Skjolder. Der garanteres ikke for belysningens funktionalitet.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag